słuchowisko

W środę 23 listopada 2022 r. ogłosiliśmy rozpoczęcie pracy nad słuchowiskiem muzycznym na podstawie książki Cud Bożego Narodzenia! Już w 2021 roku myśleliśmy o adaptacji książki w formie audio. Wtedy przerósł nas ogrom przedsięwzięcia. Dlaczego? O tym dowiesz się za chwilę.

 

Słuchowisko takie jak dawniej

Audiobook czy słuchowisko? Takie pytanie zadaliśmy sobie na samym początku. Odpowiedź mogła być tylko jedna! Ale najpierw mała lekcja z definicji (za Wikipedią). 

Audiobook to nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej.

Słuchowisko to podstawowa artystyczna, literacka forma, której tworzywem jest wyłącznie dźwięk: głos ludzki, efekty akustyczne i muzyka. 

Jako dzieci, słuchaliśmy na kasetach słuchowisk, które do dziś bardzo dobrze pamiętamy. To tylko niektóre tytuły: Jacek i Placek, Królowa Śniegu, Czarnoksiężnik z Krainy Oz.  Potrafimy z głowy przytoczyć wiele dialogów, a piosenki bez problemu jesteśmy w stanie zaśpiewać obudzeni nawet w środku nocy.

Szczerze mówiąc, trochę nam dziś brakuje tego, że nie powstają już takie klimatyczne adaptacje książek. Z tego powodu zrodziło się w nas wielkie pragnienie stworzenia adaptacji naszej książki w postaci słuchowiska z piękną oprawą muzyczną. Chcemy zrobić coś, do czego będzie się chciało co roku wracać. 

Wiemy, że sami nie uzyskamy takiego efektu, który nam się marzy, dlatego podjęliśmy szaloną decyzję o tym, że zrobimy to z ze świetnymi muzykami oraz aktorami znanymi między innymi z krakowskich teatrów. 

Adwentowa pieśń kobiet przy studni

Dzielimy się już pierwszymi efektami naszej pracy. Zamieszczoną poniżej piosenkę usłyszała Anielka w czasie swojej wyjątkowej podróży po miejscach, które wcześniej znała z ruchomej szopki. Śpiewały ją dwie kobiety, czerpiące wodę z betlejemskiej studni. Słowa na podstawie Iz 9,1-6 (mocno adwentowe 🕯🕯🕯🕯).

 

Wydawnictwo Wołek i Osiołek to tak naprawdę nasza rodzina, czyli:

Julianna Wołek - autorka "Cudu Bożego Narodzenia" i innych opowieści, które jeszcze czekają w szufladzie. Od najmłodszych lat marzyła o pisaniu książek i dużej rodzinie. Szczęśliwa żona i mama licznej gromadki.

Jakub Wołek - twórca muzyczny i organizator wydawnictwa. Autor albumu muzycznego Słowa i obrazy. Związany węzłem małżeńskim z Julianną Wołek, tata licznej gromadki. W słuchowisku współautor muzyki oraz efektów dźwiękowych.

Gromadka małych Wołków - Amelka, Ania, Marianka, Róża, Leon, Helenka, Rita i Józio, czyli nasze dzieci, które często są inspiracją, a zawsze recenzentami efektów naszych twórczych prac. W wydawnictwie zajmują się przygotowywaniem paczek oraz przybijaniem pieczątek.

Współautorami słuchowiska są:

Agnieszka Jaworska - aktorka, lektorka, logopedka, pasjonatka literatury dziecięcej, od wielu lat zajmuje się nagraniami audio, obdarzona piękną, ciepłą barwą głosu, lubianą przez dzieci. Szczęśliwa żona i mama.

Krzysztof Jaworski - muzyk, reżyser teatralny, prowadzi firmę produkującą nagrania książek w wersji audio.

Agata Trojan - autorka piosenek do słuchowiska, która w dzieciństwie marzyła o wejściu do ruchomej szopki. Lubi podejmować próby wyrażenia słowami tego, co wydaje się trudne do wyrażenia. Żona Krzysztofa, mama Łucji, Emilki, Tadzia i Stasia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl